Studenci informatyki z polskich uczelni od wielu lat startują w światowych zawodach odnosząc spektakularne sukcesy. Oto przykłady z ostatnich miesięcy.

UNIWERSYTET WARSZAWSKI

Prof. Krzysztof Diks, matematyk, trener drużyn Uniwersytetu Warszawskiego biorących udział w Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym, otrzyma Lifetime Coach Award. Nagrodę odbierze w Pekinie w kwietniu br. podczas finału tegorocznych zawodów. Fundacja ICPC napisała w uzasadnieniu, że wyróżnienie otrzymuje on za doprowadzenie drużyn UW do finałów zawodów aż 20 razy.

Akademickie Mistrzostwa w Programowaniu Zespołowym (ACM ICPC) organizowane są przez Association for Computing Machinery, stowarzyszenie informatyków praktyków i teoretyków. Są to najstarsze, najbardziej prestiżowe i największe pod względem liczby uczestników zmagania tego typu. Biorą w nich udział reprezentacje uczelni z całego świata. Finaliści są wyłaniani w eliminacjach regionalnych, rozgrywanych na wszystkich zamieszkałych kontynentach.

Od roku 1994 zespoły studentów Uniwersytetu Warszawskiego co roku awansują do Finałów ACM ICPC. Polskie drużyny zwyciężyły w konkursie dwukrotnie. Za każdym razem byli to informatycy Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwszy raz ta sztuka udała się w 2003 roku w Beverly Hills (USA), drugi raz w 2007 roku podczas zawodów w Tokio (Japonia). W ubiegłym roku na zawodach ACM ICPC w USA informatycy z UW zajęli II miejsce.

Drużynami Uniwersytetu Warszawskiego w programowaniu zespołowym prof. Krzysztof Diks opiekuje się wspólnie z prof. Janem Madeyem.

UNIWERSYTET WROCŁAWSKI

Studenci z Instytutu Informatyki z Koła Naukowego Pasjonatów Matematyki i Informatyki „Continuum” znane także jako Continuum Rover Team oraz Aleph 1, zajęli II miejsce na zawodach University Rover Challenge (URC) 2017 w USA – nieoficjalnych Akademickich Mistrzostw Świata Konstruktorów Łazików Marsjańskich.

POLITECHNIKA CZĘSTOCHOWSKA

Studenci z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki zajęli III miejsce na zawodach University Rover Challenge (URC) 2017 w USA.

POLITECHNIKA ŚLĄSKA W GLIWICACH

Agnieszka Blarowska, studentka informatyki została laureatką czwartej edycji konkursu Huawei Seeds for the Future 2017. Jury doceniło jej esej poświęcony zastosowaniu nowych technologii w nowoczesnych miastach. W nagrodę weźmie udział w warsztatach technologicznych w Chinach, w głównej siedzibie Huawei.

POLITECHNIKA KRAKOWSKA

Studenci informatyki z Wydziału Fizyki, Matematyki i Informatyki wraz z zespołem „Testowa Drużyna” zdobyli I miejsce w Kategorii biznesowej oraz III miejsce w Kategorii technicznej w finale konkursu MinFinTech 2017, organizowanego przez Ministerstwo Finansów, Krajową Administrację Skarbową oraz spółkę Aplikacje Krytyczne. Pierwszy etap konkursu odbył się podczas największego w Europie hackathonu „HackYeah”. Najlepszych informatyków zaproszono do Warszawy, gdzie rywalizowali w drugim etapie – MinFinTech. Do rozwiązania było dwa zadania. Pierwsze polegało na wyłowieniu nierzetelnych podatników, którzy znajdują się w zagranicznych rejestrach i prowadzą w kraju kilka czy kilkanaście firm. Drugie wymagało stworzenia samouczącego się algorytmu, który będzie w stanie zestawiać ze sobą faktury sprzedażowe i zakupowe.

Partnerzy Rankingu Studiów Inżynierskich

Partner Medialny