Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. (KSSE), stawia na dynamiczny rozwój i wysoko wykwalifikowane kadry. Łączenie nauki z biznesem, budowanie partnerstwa w procesie inwestycyjnym, pobudzanie przedsiębiorczości oraz efektywna współpraca Polski z Zagranicą to priorytety KSSE.

Od trzech lat Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna – miejsce funkcjonowania ponad 300 polskich i międzynarodowych firm, których inwestycje to prawie 31 mld zł i 70 tys. miejsc pracy – jest według Financial Times najlepszą strefą w Europie. – To wyróżnienie otrzymaliśmy m.in. za działalność edukacyjną, a także wsparcie dla małych i średnich firm oraz tworzenie niepowtarzalnych warunków inwestorom, chcącym otwierać nowoczesne fabryki oraz jednostki BPO i R&D w najbardziej atrakcyjnym inwestycyjnie regionie Polski – podkreśla prof. nadzw. dr hab. Barbara Piontek, zastępca prezesa KSSE.

W ubiegłym roku KSSE osiągnęła najlepszy wynik w historii Strefy pozyskując prawie 60 nowych projektów o wartości ponad 3,4 mld zł. Dzięki nim w regionie powstanie 2 tys. nowych miejsc pracy, a przedsiębiorcy utrzymają ok. 14 tys. już istniejących. – Nie zwalniamy tempa w budowie nowoczesnej gospodarki! Na koniec pierwszego kwartału 2018 r. mamy już 20 kolejnych inwestycji wartych ponad 860 mln zł. Co oznacza, że powstanie co najmniej 800 nowych miejsc pracy, a firmy te utrzymają dotychczasowe zatrudnienie na poziomie blisko 11 tys. pracowników – zaznacza dr Janusz Michałek, prezes KSSE.

Jednym z czynników wpływających na rozwój biznesu, jak podkreślają przedstawiciele KSSE, jest m.in. dostęp do wykwalifikowanych kadr. – Mając to na uwadze angażujemy się w inicjatywy edukacyjne. Prowadzimy projekty wspomagające młodych ludzi w zdobywaniu potrzebnych na rynku pracy kwalifikacji i umiejętności. Wspieramy inwestorów w działaniach na rynku pracy i ułatwiamy im dostęp do jakościowych kadr. Współpracujemy z uczelniami przy organizacji studiów dualnych i kształcenia praktycznego także na poziomie szkół średnich. Naszą ambicją jest budowanie pomostów pomiędzy nauką a biznesem dla innowacji – wylicza prezes Michałek.

Nowoczesna gospodarka potrzebuje talentów, innowatorów, inżynierów, specjalistów i doskonałych techników. KSSE podejmuje więc szereg inicjatyw mających zapewnić przedsiębiorcom odpowiednio wykwalifikowane kadry. Jedną z nich jest założony w ubiegłym roku Klub Innowatora KSSE, który łączy realną współpracę nauki z biznesem w zakresie pozyskiwania talentów i tworzenia na ich bazie kadr dla firm innowacyjnych. Jest to platforma edukacyjna i treningowa zrzeszająca kreatywnych, młodych ludzi, studentów, a także innowatorów, przedsiębiorców i przedstawicieli świata nauki. – Mamy już pierwszych partnerów, którymi są klaster KSSE Silesia Automotive & Advanced Manufacturing (SA&AM), Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz Politechnika Śląska – przypomina Barbara Piontek. – Współpracujemy z tymi uczelniami, a także z inwestorami działającymi w Strefie również w ramach studiów dualnych. Student, który kończy takie studia, oprócz wyższego wykształcenia, ma już 3 letni staż pracy, doświadczenie rekrutacyjne i fachową wiedzę pozyskaną na różnych stanowiskach w pełnych cyklach produkcyjnych i organizacyjnych. To czyni go zdecydowanie bardziej poszukiwanym na rynku pracy – dodaje.

W tym roku wspólnie z Politechniką Śląską KSSE powołała także Śląskie Centrum Kompetencji Przemysłu 4.0 z siedzibą w Gliwicach. Zadaniem Centrum jest wsparcie przedsiębi­­orstw w procesie cyfrowej transformacji w ramach czwartej rewolucji przemysłowej. – Projektów, które realizujemy wspólnie z biznesem, jest wiele. Niedawno ruszył nowy program „Trafny wybór – czas na zawody techniczne”. Razem z firmą Opel i Miastem Tychy utworzymy 3 klasy branżowe w tyskich szkołach średnich: ZS nr 4, ZS nr 5 i ZS nr 6 w Tychach. Nasza współpraca jest odpowiedzią na potrzeby kadrowe i oczekiwania przedsiębiorców działających w Katowickiej Strefie – informuje prezes KSSE Janusz Michałek.

KSSE uruchomiła też dla przedsiębiorców projekt Cube System, czyli budowę przez Katowicką Strefę modułowych hal produkcyjnych w oparciu o nowoczesne konstrukcje. – Pierwsze trzy hale powstaną w ciągu roku i dadzą przedsiębiorcom głównie z sektora MŚP możliwość inwestowania w linie technologiczne, bez konieczności ponoszenia kosztów budowy hal. Katowicka Strefa zapewni MŚP hale pod wynajem na 5 lat z możliwością przedłużenia najmu o kolejne 5 (formuła 5+5). Po tym okresie firma będzie mogła też wykupić użytkowaną halę – zapowiada prof. Piontek. – Projekt CUBE to precyzyjna odpowiedź na zgłaszane potrzeby przedsiębiorców i integralna część Programu dla Śląska, w którym KSSE jest operatorem aktywizacji gospodarczej – podkreśla.

Zapraszamy do KSSE!

Więcej informacji:
www.ksse.com.pl

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
ul. Wojewódzka 42
40-026 Katowice
tel. +48 32 251 07 36,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oferta KSSE to ponad 1000 ha wolnych obszarów inwestycyjnych o pow. od 0,5 do nawet 150 ha, znakomicie zlokalizowanych i skomunikowanych z głównymi drogami Polski i Europy, w pełni uzbrojonych w media (woda, prąd, gaz, kanalizacja) i drogi dojazdowe. Dla klientów ma również ofertę wynajmu powierzchni biurowych, sal konferencyjnych w Katowicach, jak również w Tychach, gdzie KSSE dysponuje własnym wielofunkcyjnym budynkiem z nowoczesną, klimatyzowaną powierzchnią biurową typu open-space i galerią sztuki – StrefArt.

Partnerzy Rankingu Studiów Inżynierskich

Partner Medialny